یکی از دغدغه های همیشگی افرادی که برای تهیه ی فیش حج مراجعه میکنند داشتن سفری ایمن و به دور از هرگونه  چالش در سرزمین وحی میباشد. ما در مقاله امنیت مراسم حج چگونه تامین میشود؟ برآنیم که به بررسی تدابیر امنیتی دولت عربستان بپردازیم .به خصوص تدابیری که برای تامین امنیت مراسم حج در آخرین دوره ی برگزاری حج واجب از سوی دولت عربستان اتخاذ شده است.چه نهاد هایی ایمنی زائران را بر عهده دارند؟

یکی از راه های جذب گردشگر در تمام دنیا داشتن استاندارد های لازم امنیتی برای مسافران است .این امر در مراسم حج واجب از آن جهت که گردهمایی سالانه ی تعداد زیادی از مسلمانان میباشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
کمیته ی امنیتی ویژه ی حج،اداره ی امنیت عمومی،وزارت کشور و نیروهای ویژه ی وضعیت اضطرای از جمله ی ارگانهای تامین کننده ی امنیت مراسم هستند. این ارگانها هرساله با وضع قوانین و مقرراتی سعی در ایجاد آسایش برای تمامی زائرین خانه ی خدا دارند .چرا که این گردهمایی مسلمانان که نشانه ی صلح و اتحاد و اشتراکات آنها میباشد باید به بهترین شکل نشان دهنده ذات زیبای دین مهربانی ها و دوستی ها باشد .

تمهیدات امنیت مراسم حج

تمهیدات امنیتی ای که برای ایجاد آسایش زائران اتخاذ میشود جنبه های گوناگونی دارد .این تمهیدات شامل کنترل ترافیک،رعایت مسائل بهداشتی و به کارگیری نیروهای غیرنظامی است.
برای مثال برای تامین امنیت زائران تنها در شهر مکه بیش از چهارهزار نیروی انسانی آماده ی خدمت بودند .در مراسم اخیر وزارت بهداشت عربستان تعداد بیمارستان های شهر مکه و سایر مکان های زیارتی را در مجموع ۳۲ بیمارستان شامل ۶۱۳۲ تخت اعلام کرد.این تعداد نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته که نشان از آمادگی دولت سعودی در این زمینه میباشد.برگزاری هرچه بهتر مراسم حج تمتع امسال از این نظر برای عربستانی ها حائز اهمیت بود که پس از همه گیری کرونا در سال های اخیر امسال اولین سالی بود که عربستان با تمام ظرفیتش میزبان مسلمانان سرتاسر جهان بود.

امنیت مراسم حج

پیشگیری از وقوع تخلفات

وزارت کشور سعودی امسال با وضع قوانینی برای مسافران سعی در جلوگیری از وقوع هرگونه اتفاق ناگواری داشت .اعلام این قوانین از سوی این وزارتخانه هر ساله بنا به شرایط زمان تاثیر مثبتی در راستای تامین امنیت مسافران دارد .اما تنها وضع قوانین باعث ایجاد آسایش نمیشود و نکته ی مهمتر انجام آنها است .امری که در اجرای یک قانون موثر است اطلاع رسانی مناسب قانونگذاران به افرادی است که باید از قانون تبعیت کنند .این امر بر عهده ی کشور میزبان است که قوانین مورد نظرش را به کشورهای میهمان ابلاغ کند .در کشور عزیز ما سازمان حج و زیارت به صورت مداوم با ارگانهای دولت سعودی در ارتباط است تا قوانین لازم را از آنها دریافت نماید و با همکاری با سازمانهای مربوطه در اختیار زائرین سرزمین وحی قرار دهد.از مسافران نیز انتظار میرود ضمن مطالعه ی رهنمود ها و رعایت آنها طی زمان انجام مناسک حج نهایت همکاری را برای انجام بهتر واجبات دینی داشته باشند.

این یک اصل در امنیت مراسم حج است: رعایت قوانین الزامی است!

توجه به این عنوان لازمه ی داشتن سفری آرام است .چرا که مسئولین کشور میزبان به طور جد به دنبال اجرای کامل قوانین هستند. سالانه در این مراسم مذهبی هزینه ی زیادی برای اجرای قوانین انجام میشود .هزینه ای که تامین کننده ی واقعی آن مسافرانی هستند که از نقاط دور و نزدیک به سوی قبله گاه مسلمانان برای زیارت خانه ی خدا روانه میشوند .پس به واقع ما با پرداخت هزینه از کشور مقصد میخواهیم که امنیت ما را در طول این مراسم مقدس تامین کند و این امر حاصل نمیشود مگر به همیاری تمامی کسانی که در این مراسم حضور دارند .پس برای آنکه سفری آرام و بی دردسر را داشته باشیم بهتر است به قوانین احترام بگذاریم .یکی از قوانینی که شاید به موجب آن هموطنان زیادی به طور ناخواسته مرتکب خطا شوند قوانین مربوط به دارو ها میباشد .هر ساله لیستی از داروهای ممنوعه در این رابطه منتشر میشود که مسافران باید از همراه داشتن این دارو ها خودداری کنند.تعدادی از داروهای آرام بخش که برای دردهای ساده استفاده میشود نیز در این لیست قراردارد .با توجه به میانگین سنی بالای زائران و استفاده ی روزافزون از این داروها بهتر است با مطالعه ی کامل قوانین اگر داروی مورد استفاده ممنوع است حتما نسخه ای به زبان عربی یا انگلیسی جهت آن دارو به همراه داشته باشند .یادآوری این نکات از این بابت حائز اهمیت است که هموطنان عزیزمان با رعایت این قوانین ساده میتوانند با آرامش خاطر بیشتری در این مراسم آسمانی شرکت کنند.

کلام آخر 

در کتاب آسمانی ما مسلمانان،قرآن،آمده است 《و من دخله کان امنا》بدان معنی که هرکس به حرم الهی پناه آورد در امان است و چه آغوشی امن تر آغوش الهی .این آیه نشان از آن دارد که دین مبارک ما همیشه خواستار صلح و مهربانی بوده است .به این امید که تمام مسلمانان جهان همیشه در حاشیه ی امن الهی در کنار یکدیگر در کمال آرامش زندگی کنند و مراسم حج هر ساله به بهترین شکل وبا شکوه هرچه تمام تر نشانگر این امر مقدس الهی باشد .
ما نیز در این مقاله در سایت فیش حج کوشیدیم که نکات لازم را در اختیار زائرین محترم قرار دهیم که با بیشترین آگاهی به سوی انجام اعمال و مناسک حج بروند.
شما میتوانید جهت ارتباط با مجموعه ما، بزرگترین مرکز خریدوفروش فیش حج عمره و تمتع در سراسر کشور، با شماره زیر تماس حاصل فرمائید.
حاج آقا مرادی
۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷