در این مقاله از سری مقالات سایت فیش حج، سایتی دارای مجوز از سازمان حج و زیارت با موضوع سوره های مکی یا مدنی در خدمت شما هستیم. از شما مخاطبان و همراهان همیشگی که در اموری چون اولویت فیش حج عمره و تمتع، ثبت نام کاروان خرید و فروش فیش های حج اعم از عمره یا واجب با ما در تماس هستید دعوت مینماییم با این مقاله همراه باشید.

ابتدا و پیش از هرچیز به تعریف دو مفهوم مهم در دین مبین اسلام میپردازیم. با ما همراه باشید.

سوره های مکی

 به سوره هایی در قرآن کریم که در زمان اقامت پیامبر عظیم ‌الشان اسلام در مکه مکرمه و به عبارتی پیش از هجرت ایشان، بر وی نازل شده سوره های مکی میگویند. این سوره ها هشتاد و شش سوره در قرآن هستند.

سوره های مدنی

با توجه به تعریف سوره های مکی، پر واضح است که سوره های مدنی به آنهایی اطلاق میشود که در زمان اقامت حضرت رسول در شهر مدینه بر ایشان نازل شده است. یعنی پس از هجرت از مکه به مدینه. ویژگی بارز این سوره ها طولانی تر بودن آنها نسبت به مکی هاست.

همچنین اگر بخواهیم دسته بندی کلی ای از محتوای اصلی آنها ارائه دهیم میتوانیم به موضوعاتی از قبیل مباحثات و بحث ها با اهل کتاب و پیروان دیگر ادیان، دعوت آنها به گرویدن به اسلام، دعوت به جهاد و تبیین احکامی مانند نماز، روزه، خمس و زکات، جزیه و اهل ذمه و مانند اینها اشاره کنیم.

اهل فقه چگونه این دو دسته سوره مکی و مدنی را از هم تمییز میدهند؟

در این بخش به معیار  و ملاک تشخیص سوره های مکی و مدنی به اختصار میپردازیم. بر اساس نظر فقها و ترتیب نزول آیات و وسوره ها، هشتادوشش سوره در شهر مکه نازل شده اند و بیست و هشت سوره دیگر در مدینه.

معیار زمان نزول یکی از معیارهای مهمی است که کارشناسان و مفسرین با تکیه بر علم تاریخ معتقدند معیار مکی یا مدنی بودن سوره ها هجرت تاریخی پیامبر عظیم الشان اسلام از مکه به مدینه است.

معیار دیگر، شاخص مکان است. بنابراین هر سوره ای که در شهر مکه یا پیرامون آن بر حضرت نازل شده باشد، مکی و هر سوره مبارکه ای که در شهر مدینه و یا اطراف آن بر ایشان نزول پیدا کرده باشد، مدنی است. پس در این جا جغرافیای نزول آیه مورد تکیه ی مفسرین برجسته است.

معیار سوم در تشخیص سوره های مکی یا مدنی چیست؟

خارج از معیار زمان و مکان، کارشناسان فقه معیار سوم و البته مهمی را برای تشخیص مکی یا مدنی بودن سوره ها درنظر میگیرند و آن معیار خطاب گفته میشود. به این معنا که هر سوره ای که خطاب به مشرکان است مکی و هر سوره ای که خطاب به مومنان است مدنی درنظر گرفته میشود.

در همین حوزه، حدیثی از شخص عبدالله مسعود در دست است و که به طور متقن اعلام میکند هر سوره ای که در آن یا ایهـاالناس به کار رفته باشد مکی است چراکه در این شهر غلبه با مشرکان بوده است و از سویی دیگر هر سوره که با یا ایهاالذین آمنوا همراه باشد به یقین مدنی است چون غلبه در شهر مدینه با مومنان بوده است.

اما یک موضوعی که تصریح عبدالله بن مسعود را مخدوش میکند سوره مبارکه ی بقره است که اهل فقه و کارشناسان بر این اتفاق نظرند که مدنی است اما در آن جمله یا ایهاالناس به کار رفته و کلیت این معیار و شاخصه درنظر گرفته شده را مخدوش میکند.

درباره سایت فیش حج:

 در اینجا لازم میدانیم به ذکر چند نکته درباره سایت فیش حج و خرید و فروش آن جهت تسهیل ارتباط با مشتریان بپردازیم. از شما زائران و متقاضیان خواستاریم که چنانچه در صدد ارتباط با ما برآمدید تنها از طریق همین سایت و شماره تلفن مندرج در بخش تماس با ما، با کارشناسان زبده ما در ارتباط باشید.

 مفتخریم که در طول این سالها با ارائه مشاوره حج به زائران و حاجیان عزیز، روند زیارت و این سفر معنوی را برای حجاج تسهیل کرده ایم. از شما دعوت میکنیم تا مراحل اعزام حج تمتع یا حج عمره را به بزرگترین مرکز خرید و فروش فیش حج بسپارید تا سفری امن در پناه ایزد منان داشته باشید.

لطفا به این نکته توجه بفرمایید که در صورتیکه تمایل به تعویض فیش حج خود داشتید، میتوانید انجام امور را به ما بسپارید.

 

۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷