عرفات

یکی از مهمترین اعمال و مناسک در حج واحب مسلمانان در صحرایی به نام صحرای عرفات انجام میشود .در برخی از تفاسیر آمده است که واژه ی عرفات جمعی از عرفه میباشد. در این تفاسیر آمده این صحرا از بخش های کوچکتری به نام عرفه تشکیل شده است .ما در تیم تولید محتوای سایت فیش حج تصمیم داریم در ادامه ی پرداختن به اعمال و مناسک حج این بار مطلبی را در رابطه با عرفه و اعمال آن در اختیار شما بگذاریم.

موقعیت جغرافیایی صحرای عرفات

این صحرا در منطقه ی شرقی شهر مکه ی معظمه واقع شده است . فاصله ی آن از شهر مکه حدودا بیست و یک کیلومتر میباشد .مساحت آن به واحد کیلومتر مربع چیزی در حدود هجده اندازه گیری شده است.کوهی به نام کوه رحمه یا جبل الرحمه در مجاورت این صحرا وجود دارد .این مجاورت دلیل بر آن شده است که برخی آنرا کوه عرفات بنامند. این صحرا پیش از اسلام نیز شاهد اتفاقاتی بوده است .در روایاتی نقل شده است که این صحرا پس از مهاجرت هاجر و اسماعیل محل سکونت قبیله ای به نام جرهم بود است.

چرا بر این صحرا نام عرفات را نهادند؟

در رابطه با این نامگذاری روایت های متعددی وجود دارد .یکی از روایت هایی که شده است مربوط میشود به زمانی که جبرئیل به حضرت ابراهیم اعمال حج را آموزش میداد .روایت شده است که جبرئیل پس از آموزش به حضرت میگوید اعرفتَ به این معنا که آموختی؟که حضرت پاسخی مثبت میدهند .به همین دلیل پس از آن چنین نامگذاری ای برای این صحرا انجام میشود.روایات دیگری نیز در این رابطه وجود دارد .برای مثال برخی این صحرا را محل نخستین دیدار حضرت آدم و حوا دانسته اند.

اهمیت عرفه

در نهمین روز از ماه ذی الحجه حجاج از منا به سوی عرفه روانه میشوند .این امر بدان جهت صورت میگیرد که یکی از مهمترین اعمال حج در این مکان انجام میشود .اهمیت اعمالی که در این صحرا انجام میشود به حدی است که حج بدون انجام آن مورد قبول واقع نمیشود.اهمیت آن در حدی والا میباشد که پیامبر مکرم اسلام در سخنانی حج را عرفه دانسته اند .حجاج در آن روز باید از ظهر تا غروب به اوقات شرعی در آنجا حضور یابند .

نکته ی دیگری که در ارزش به جا آوردن اعمال عرفه یاد شده است این است که از پیامبر نقل قولی وجود دارد مبنی بر آن که در آنروز به هنگام مغرب خداوند در برابر  فرشتگان همه ی گناهان فردی که اعمال را بجا آورده میبخشد.اهمیت عرفات تنها به اینجا ختم نمیشود .

در روایتی از حضرت محمد(ص) نقل شده است که گناهانی وجود دارد که تنها پس از اعمال روز عرفه بخشوده میشود.از اعمالی که در روز نهم ذی الحجه در این صحرا انجام میشود خطبه ی حج میباشد .همچنین در این مراسم ،لبیک و نماز ظهر و عصر خوانده میشود.

اعمال عرفه

یکی از اعمالی که ثواب بسیاری برای آن در این روز ذکر شده است روزه گرفتن میباشد.در رابطه با روزه گرفتن در این روز ذکر شده است که اگر فرد از توان جسمی لازم برخوردار میباشد این کار را انجام دهد. روزه گرفتن در صورتی توصیه شده است که فرد روزه دار توانایی انجام اعمال دیگر آن روز را دارا باشد.دیگر عمل مستحبی که برای این روز ذکر شده انجام غسل میباشد.

در روایاتی آمده است که اگر فردی در این روز زیارت امام سوم شیعیان،امام حسین(ع) را انجام دهد ثوابی همچون افردای که در عرفه هستند نصیبش میگردد.از دیگر توصیه هایی که در این روز انجام شده است این است که پس از اینکه نماز عصر خوانده شد حجاج دو رکعت نماز بجا آورند.در این نماز فرد باید به گناهان خود معترف شود و در درگاه پروردگار طلب بخشش نماید.

عمل دیگری که در این روز انجام میشود قرائت تسبیحاتی است که به نام حضرت رسول نامگذاری شده است. قرائت سوره هایی از قرآن مجید نیز در این اعمال وجود دارد .سوره هایی همچون سوره ی توحید و یا آیه الکرسی.دعایی تحت عنوان ام داوود نیز در این روز قرائت میشود.

دعای عرفه

دعای عرفه به دعایی گفته میشود که امام حسین(ع) در یکی از حج هایی که بجا آوردند در نهمین روز از ماه حج در صحرای عرفه قرائت نمودند.به روایت تاریخ قرائت این دعا مربوط به آخرین حج امام نمیشود .آخرین حجی که امام بجا آوردند پیش از سفر به سوی کربلا بود که طبق تاریخ امام در آن حج در عرفه توقفی نداشتند .

پس این دعا مربوط به یکی دیگر از حج های امام حسین(ع)میشود.شعیان سراسر جهان این دعا را به پیروی از امامشان در این روز میخوانند .این دعا به بیان صفات پروردگار میپردازد .همچنین این دعا بیان کننده ی مفاهیمی به مانند خداشناسی و مفاهیم عرفانی میباشد.

کلام آخر

از آنجایی که مراسم روز نهم ذی الحجه از مهترین اعمال حج واجب میباشد برآن شدیم که مطلبی را تحت این عنوان برای شما عزیزان به نگارش درآوریم .سایت فیش حج به عنوان بزرگترین سایت فعالیت کننده در زمینه خریدوفروش فیش حج عمره و تمتع در سراسر کشور با سابقه ی سالها فعالیت همواره میکوشد اطلاعات کافی را در اختیار حجاج محترم قرار دهد .به همین دلیل تیم تولید محتوای ما در سری مقالاتی به بررسی بیشتر اعمال و مناسک دوران حج میپردازد . علاوه بر راههای ارتباطی مندرج در بخش تماس با ما، شما میتوانید از طریق شماره مندرج در ذیل مقاله بصورت مستقیم با حاج آقا مرادی ارتباط بگیرید.

سعی ما بر این است که نگاهی به تمامی ابعاد این مکان های زیارتی و اعمال سفارش شده در آنها بپردازیم .نگاهی که در بردارنده ی وقایع تاریخی این مکان ها و اعمال نیز میباشد .امیدواریم که توانسته باشیم تا به این جا رضایت شما عزیزان را به دست بیاوریم.

حاج آقا مرادی                                                                                                                                ۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷