پس از گذشت تقریبا هشت سال از توقف اعزام زائران ایرانی به حج عمره این امر مجددا در سال۱۴۰۲ و پس از رایزنی های فراوان از سر گرفته خواهد شد .تیم تولید محتوای سایت فیش حج در ادامه ی پرداختن به مسائل مربوط به حج واجب و حج عمره قصد دارد در این مقاله که تحت عنوان عمره ۱۴۰۲ به نگارش درآمده است به جزییات این امر بپردازد.

توقف اعزام زائران

در فروردین ماه سال۱۳۹۴ بدنبال وقایع پیش آمده برای زائران ایرانی دولت وقت جمهوری اسلامی در بیانیه ای اعلام کرد اعزام زائران را به حج عمره متوقف خواهد کرد .این بیانیه به تاریخ دقیق بیست و چهارم فروردین ماه سال۱۳۹۴ منتشر شد.علی جنتی وزیر وقت ارشاد طی مراسمی که به مناسبت روز زن برگزار شده بود خبر از تصمیم قطعی دولت جهت توقف اعزام زائران داد.پیش از صدور این دستور میانگین اعزام سالانه ی ایرانی ها به حج عمره سالانه پانصد هزار نفر تخمین زده شده بود .از آن پس تا مطرح شدن مقوله ی عمره ۱۴۰۲ این امر متوقف ماند .
عمره 1402

جزئیات اعزام عمره ۱۴۰۲

در روز بیست و یک آذر سال ۱۴۰۲ ریاست سازمان حج و زیارت جناب آقای سید
عباس حسینی به مناسبت از سرگیری اعزام زائران به حج عمره نشست خبری ای را با محوریت عمره۱۴۰۲ تدارک دید . در این نشست عنوان شد که تاریخ دقیق اعزام زائران به حج عمره پس از وقفه ی هشت ساله روز بیست و هشتم آذر ماه خواهد بود.آقای حسینی اعلام کردند از روز بیست و دوم آذر ماه افرادی که تقاضای خود را در سال۱۳۸۷ ثبت نموده اند و ودیعه های خود را به بانک های ملی و بانک ملت سپرده اند قادرند پس از مراجعه به سامانه ای که برای حج عمره اختصاص داده شده است ثبت نام اولیه را به انجام برسانند .این افراد باید در نوبت بندی انجام گرفته از سوی سازمان حج و زیارت اولویتشان برای تشرف کمتر از ۱۵۰ باشد.لازم به ذکر است سامانه ای که برای این امر تدارک دیده شده است آدرس دقیقش omreh.haj.ir میباشد.به متقاضیان این فرصت نیز داده شد که روز بیست و سوم آذر ۱۴۰۲ ثبت نام خود را قطعی کنند و جزییاتی مانند زمان دقیق اعزام و هزینه را مشخص نمایند.

آنچه باید زائران در مورد عمره ۱۴۰۲ بدانند

طبق اعلام سازمان حج و زیارت نخستین پروازی که به قصد عمره پس از هشت سال ایران را به مقصد عربستان ترک خواهد کرد بیست و هشتم آذر ماه خواهد بود.این سری از اعزام ها تا تاریخ دهم اسفند ماه سال ۱۴۰۲ به طول خواهد انجامید.طبق برنامه ریزی انجام شده قسمت اول اعزام زائران پیش از آغاز ماه مبارک رمضان خاتمه می یابد.در این بازه ی زمانی طبق تخمین های انجام شده هفتاد هزار نفر تحت ۵۷۰ کاروان به سرزمین وحی عازم خواهند شد .
ظرفیت در نظر گرفته شده برای هر کاروان بین نود تا صد و شصت نفر متفاوت خواهد بود. طبق اعلام ریاست سازمان حج و زیارت در میان کاروان های اعزامی از نظر میزان هزینه ی پرداختی توسط زائرین ده گروه خواهیم داشت .علت این تفاوت قیمت ها عمدتا ناشی از تفاوت در کیفیت هتل ها خواهد بود.
کمترین قیمت در نظر گرفته شده به ازای هر نفر حدودا چهل میلیون و بیشترین قیمت چیزی حدود چهل و چهار میلیون تومان خواهد بود. هزینه ی محاسبه شده جهت تمامی خدمات مورد نیاز زائران میباشد .این خدمات شامل هزینه ی هتل هزینه ی خوراک و جابجایی و … میباشد .لازم به ذکر است مدت زمان سفر حج عمره ده روز میباشد که زائران پنج روز را در مکه و پنج روز را در مدینه حضور خواهند داشت .طبق آخرین اعلام سازمان حج و زیارت مشخص گردید خانم های مجرد بدون حضور محرم در سفر هم مشکلی جهت مشرف شدن به حج عمره نخواهند داشت.

پرواز های اعزامی

طبق برنامه ی اعلام شده ی عمره ۱۴۰۲ ده ایستگاه برای اعزام مسافران تدارک دیده شده است .ایستگاه های در نظر گرفته شده در شهر های تهران،اصفهان،مشهد،ساری،تبریز،اهواز ،کرمان،یزد،زاهدان  خواهد بود .لازم به ذکر است سایر زائرانی که در شهر هایی به جز شهر های اعلامی سکونت دارند از طریق نزدیک ترین ایستگاه پروازی عازم سرزمین وحی خواهد شد.

اعزام های آینده

با توجه به جمعیت زیادی که در نوبت اعزام عمره قرار دارند سوالی که وجود دارد این است که برنامه ی سازمان حج و زیارت برای اعزام همه ی متقاضیان چه خواهد بود.آقای حسینی در این باره گفتند که اگر همه ی دستگاه های مربوطه همکاری لازم را انجام دهند این سازمان توانایی اعزام یک میلیون نفر را در هر سال خواهد داشت .ایشان همچنین از برنامه های این سازمان برای اعزام زائران در ماه مبارک رمضان پرده برداشتند .طبق برنامه های انجام شده اعزام زائران در ماه مبارک رمضان در بازه های زمانی شانزده و بیست و یک روزه انجام خواهد گرفت .

خدمات سایت فیش حج

گروه سایت فیش حج سالهاست این افتخار را دارد که در جهت خدمت رسانی به زائران سرزمین وحی گام بردارد .در همین راستا و همزمان با مطرح شدن مقوله ی عمره ۱۴۰۲ ما نیز در سایت فیش حج تمام توان خود را به کار گرفته ایم که به بهترین شکل ممکن خدماتی را درجهت فروش فیش حج و انتقال آن و نیز اعزام حجاج انجام دهیم .شما همراهان گرامی میتوانید با مراجعه به قسمت تماس با ما راههای ارتباطی با سایت فیش حج را در جهت استفاده از خدمات ما بیابید.