در این مقاله از رشته مقالات سایت فیش حج با عنوان عید سعید غدیر و اعمال آن به توضیح درباره این مناسبت مذهبی میپردازیم. از شما دعوت مکنیم با بخش مقالات بزرگترین مرکز خریدوفروش فیش حج همراه باشید.

چنانچه در بحث عید قربان ذکر آن رفت، روز دهم ذی الحجه روز آغاز جشن مسلمانان و به جاآوردن نماز عید قربان است. اما هشت روز پس از آن مناسبتی دیگر رقم میخورد که نزد شیعیان جایگاه ویژه ای دارد.

عید سعید غدیر که در عربی آن را به عیدالغدیر میشناسند براساس یک اتفاق تاریخی در دین اسلام ثبت شده است. این اتفاق همان انتساب علی بن ابیطالب به عنوان ولی امر مسلمین و خلیفه برحق مومنان است.

وحی الهی در چنین روزی در کنار برکه غدیر بر حضرت محمد مصطفی نازل شد و به دستور الهی علی(ع) به عنوان جانشین بلافصل محمد بن عبدالله معرفی گردید.

در این خصوص آیه ای بر پیامبر مکرم نازل شد و ایشان دستور دادند تا کاروان های رفته بازگردند و صبر کنند تا کاروان های نرسیده به کنار برکه غدیر برسند تا فرمان الهی را به مسلمانان ابلاغ نماید.

وقتی این مهم میسر گردید، نبی اکرم بر بالای بلندی رفت، دست حضرت علی را بالا برد و ایشان را جانشین برحق خود بفرموده امر الهی معرفی کرد تا پس از رحلت مرجع اسلام آوردگان باشد.

اما این واقعه تاریخی خود منشا اختلافات میان مسلمانان گردید و انشعاب آنها رقم خورد چراکه عده ای از فرمان حضرت پیامبر تمرد کردند. در بخش بعدی این مقاله به همین موضوع میپردازیم. با ادامه مطلب، با ما باشید.

عید سعید غدیر

عید سعید غدیر و دو فرقه شیعه و سنی

از آنجا که عده ای از افراد با جانشینی علی ولی الله مخالف بودند علی را تنها به عنوان خلیفه چهارم مسلمین میدانند و ابوبکر، عمر و عثمان را به ترتیب، خلفای صدر اسلام معرفی میکنند.

به این دسته از مسلمانان پیروان اهل سنت میگویند یا همان مسلمانان سنی. اما دسته ای دیگر از ایشان که به خطبه غدیر پیغمبر، وقع نمودند و علی علیه السلام را ولی امر مسلمین و جانشین برحق پیامبر دانستند با عنوان مسلمانان شیعه شناخته میشوند.

این دسته از مسلمانان علی (ع) را امام اول خود میدانند و فرزندان علی و فاطمه را ائمه بعدی تا امام غایب که دوازدهمین امام است و دو دوره تاریخی غیبت صغری و غیبت کبری از موارد قابل ذکر مربوط به امامت ایشان است.

نامهای دیگر عید سعید غدیر و اعمال و مناسک آن

شاید در فرهنگ عامه این عید با عنوان عید سعید غدیر مشهورتر است اما عیدالله الاکبر، عید اهل بیت محمد و اشرف الاعیاد از دیگر نامهای این مناسبت بسیار مهم مذهبی در تاریخ اسلام است.

گفتنی است که خطبه حضرت محمد در کنار برکه مذکور، موسوم به خطبه غدیر چیزی حدود سه ساعت طول کشید و حضرت با معرفی جانشین خود حجت را بر پیروان تمام کرد.

اما این روز و واقعه تنها موقعیتی نبود که پیامبر از آن برای اعلام جانشین خود استفاده کرد. حضرت در مواضع دیگری چون یوم الدار و ماجرای جنگ تبوک و حدیث منزلت مکرراً به این موضوع مهم اشاره نمودند و در روز واقعه غدیر از تمام صدوبیست هزار زائر خانه کعبه بیعت رسمی با علی علیه السلام گرفته شد.روزه گرفتن و زیارت حرم علی بن ابیطالب، از اعمال این روز مبارک است.

نکاتی پیرامون سایت فیش حج

از آنجا که هرساله تعداد کثیری از هموطنان عزیز ما زائر و عازم خانه کعبه و سرزمین وحی هستند، برآنیم تا بهترین و درخورترین خدمات را در اثنای این سفر معنوی به ایشان ارائه نماییم.

لذا از شما درخواست میکنیم تا جهت ارائه پیشنهادات و انتقادات ارتباط خود را با بزرگترین مرکز خریدوفروش فیش حج عمره و تمتع سراسر کشور حفظ بنمایید. خدمات مرکز ما منحصر به خرید و یا فروش فیش های حج نیست که ارائه مشاوره توسط کارشناسان زبده امر راجع به اولویت فیش حج نیز از دیگر خدمات مرکز ماست.

سازماندهی کاروان های زیارتی از مهمترین بخش هاییست که با تمرکز بر شرایط روز، درصدد ارائه بهترین و مناسبترین گزینه ها به حاجیان عزیز هستیم. در این راستا همچنین تاکید میکنیم که مرکز ما، دارای مجوز از سازمان حج و زیارت است. امیدواریم از خواندن این مقاله در بخش مجموعه مقالات سایت فیش حج لذت برده باشید.

بعلاوه شما را از اعتماد به افراد سودجو برحذر میداریم. راههای ارتباطی با ما در سایت درج گردیده و برای ارتباط مستقیم با حاج آقا مرادی میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.  امیدواریم از خواندن این مقاله در بخش مجموعه مقالات سایت فیش حج لذت برده باشید.

حاج آقا مرادی            ۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷