همراهان گرامی سایت فیش حج، در این مقاله با عنوان عید سعید فطر در دین اسلام برآنیم تا به این عید بزرگ مذهبی بپردازیم. در دین مبین اسلام ماه رمضان که یکی از ماههای قمری به شمار می آید با آداب خاصی نزد مسلمانان از آن یاد میشود.

منظور اینست که این ماه به شکل متفاوتی از دیگر ماههای سال بزرگ داشته میشود و به ماه میهمانی خدا شناخته میشود. در این ماه مسلمانان اعم از شیعه و سنی در ساعاتی از شبانه روز، بعد از نیت به قصد قربت روزه میگیرند. شیوه ی روزه داری مبنی بر نخوردن و نیاشامیدن غذا و نوشیدنی ها از لحظه اذان صبح تا اذان مغرب است.

این درحالیست که روزه داری در دیگر ماههای سال مستحب است و در اعیاد و مراسم مذهبی به آنها سفارش شده است. ماه مبارک رمضان فرصتی برای توجه بیشتر شخص مسلمان به معنویات و پرهیز از عمل قبیحه فراهم میکند. ضمن اینکه با کم خوردن و کم آشامیدن غذا و نوشیدنی ها به فقرا متوجه میشود.

عید سعید فطر و حلول ماه شوال

همانطور که بسیاری از مراسمات مذهبی در دین مبین اسلام وجود دارد و مسلمانان در سرتاسر جهان آنها را بزرگ میدارند عید سعید و مبارک فطر یکی از مهمترین آنهاست.

چراکه مسلمانان پس از سی روز عبادت و پرهیز از خوراکی ها و آشامیدنی ها در ساعاتی از روز، چون فاتحان قله های معنویت و انسانیت سزاوار جشنی باشکوه میشوند. آنها دیگر و دوباره قدر نعمات الهی را میدانند و از اسراف پرهیز میکنند.

به احوال فقرا و گرسنگان در جامعه آگاه گشته اند و درصدد کمک بیشتر به آنها برمی آیند. شکوه و مهابت عبادت را دریافته اند و با غلبه بر گرسنگی راه رام کردن امیال را دریافته اند.

با حلول ماه شوال، که با نظر و تایید مستقیم مراجع تقلید اعلام میشود ماه روزه داری عملا پایان میپذیرد. لازم به ذکرست تیمی موسوم به تیم استهلال که به مناطق مقرره اعزام میشود متشکل از افراد زبده است.

دیگر مناسبتهای مهم ماه رمضان

در ماه مبارک رمضان مناسبتی وجود دارد که به قدر و منزلت آن افزوده است. مسلمانان در شبهای نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم این ماه دعا میخوانند و مناجات میکنند.

اولین شب مذکور شب ضربت خوردن مولای متقیان، علی(ع) است و شب دیگر شب شهادت حضرت. شب ارزشمند بعدی حتی از دوشب قبلی برتر است و بر پایه ی احادیث شب قدر همین شب است.

اعمال مخصوص این شب عبارتند از قرائت سوره ی عنکبوت و سوره روم، قرائت هزار مرتبه ای سوره انا انزلناه (قدر) و البته قرائت سوره دخان که اینها به غیر از اعمال مشترک شب های قدرند.

روایت مفاتیح الجنان از شب قدر

در کتاب ارزشمند مفاتیح الجنان آمده که این همان شبیست که همه دعاها در آن اجابت میشود. برای استقبال از این شب مکررا، به غسل و طهارت توصیه شده و سپس بر شب زنده داری. تاکید بر صد رکعت نماز و خواندن زیارت امام حسین علیه السلام نیز شده است.

لازم به ذکرست که دعای مخصوص این شب وجود دارد که خطاب آن به پروردگار یکتاست. همچنین خواندن دعای فرج که متضمن آرزوی تعجیل در فرج امام غایب است، بسیار سفارش میشود.

امیدواریم که این مقاله از مجموعه مقالات سایت فیش حج برای شما مفید بوده باشد. از شما دعوت میکنیم چنانچه درصدد کسب اطلاعات از مسائلی چون اولویت فیش حج هستید بخش پایانی این مقاله را مطالعه بفرمایید.

درباره سایت فیش حج:

 در اینجا لازم میدانیم به ذکر چند نکته درباره سایت فیش حج، مانند اولویت و خرید و فروش فیش حج جهت تسهیل ارتباط با مشتریان بپردازیم. از شما زائران و متقاضیان خواستاریم که چنانچه در صدد ارتباط با ما برآمدید تنها از طریق همین سایت و شماره تلفن مندرج در بخش تماس با ما، با کارشناسان زبده ما در ارتباط باشید.

مفتخریم که در طول این سالها با ارائه مشاوره حج به زائران و حاجیان عزیز، روند زیارت و این سفر معنوی را برای حجاج تسهیل کرده ایم. از شما دعوت میکنیم تا مراحل اعزام حج تمتع یا حج عمره را به بزرگترین مرکز خرید و فروش فیش حج بسپارید تا سفری امن در پناه ایزد منان داشته باشید.

لطفا به این نکته توجه بفرمایید که در صورتیکه تمایل به تعویض فیش حج خود داشتید، میتوانید انجام امور را به ما بسپارید.برای ارتباط با حاج آقا مرادی میتوانید با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷