در مقاله پیش رو به ارائه توضیحاتی میپردازیم که منجر به شناخت هرچه بهتر عید سعید قربان یا یکی از مناسک حج واجب میشود. بنابراین، از شما دعوت مینماییم با این مقاله در بخش مقالات سایت فیش حج، بزرگترین مرکز خریدوفروش فیش حج همراه ما باشید.

اگر درنظر بگیریم که سه عید مهم در دین مبین اسلام وجود دارد این آخرین مورد از آنهاست که هرساله در کشورهای مسلمان و نزد مسلمانان در اروپا و آمریکا بزرگ داشته میشود.

مناسبت و وجه تسمیه این روز، ابراز تمایل ابراهیم برای قربانی کردن پسرش اسماعیل است. چراکه او میخواست تا از امر خدا اطاعت کند و فرمان حق را عملی نماید. نام این پسر اسحاق بود و در این مورد دیگر ادیان آسمانی هم اشتراک نظر با مسلمانان دارند.

نام های دیگر عید سعید قربان به مثابه یکی از مناسک حج واجب

در فرهنگ مسلمانی نامهای دیگری برای این مناسبت دینی وجود دارد مانند عیدالاضحی در زبان عربی یا گوسفندکشان و عید حاجیان در زبان فارسی.

اما فراموش نکنیم که اهمیت عید قربان در چیست و مسلمانان به چه منظور آن را گرامی میدارند. چنانچه در بالا به آن اشاره شد این روز، یادآور فرمانبرداری ابراهیم از دستور الهی بود و حاضر بود تا فرزندی را که پس از سالها از باری تعالی هدیه گرفته بود به فرمان حق تعالی قربانی کند.

عارفان زیادی از جمله شاعران و نویسندگان فارسی زبان به ارائه برداشت های عرفانی خود از این فعل ابراهیم پرداخته اند و اوج بندگی و خلوص در برابر خداوند حق و حقیقت را همین دانسته اند.

از منظری دیگر، عظمت این روز به قدریست که کشورهای مسلمان، این روز مبارک را تعطیل رسمی اعلام کرده اند و در تقویم کشورهای اسلامی بخصوص ایران، یک جشن مذهبی به شمار می آید.

مراسم عید مذهبی و سعید قربان و اعمال آن

 در این بخش از مقاله حاضر در سایت فیش حج به اعمال این مناسبت مذهبی میپردازیم و از شما دعوت میکنیم تا انتهای این مقاله با ما بمانید.

حتما شما هم از تجربه اعمال و مناسک حاجیان بسیار شنیده اید که در همه آنها یک خاطره مشترک وجود دارد و آن اعمال روز باشکوه عید قربان است. حاجیان در روز جشن قربان به هم میرسند و نماز عید قربان میخوانند.

قربانی کردن و بخشش گوشت به دیگران و علی الخصوص فقرا، از دیگر اعمال این روز است که به تاریخ دهم ذی الحجه گره خورده است.

در سرزمین هایی به غیر از سرزمین وحی نیز، مسلمانان با آرزوی حضور در کاروان حج سال بعد، نماز عید قربان را در مساجد به جا می آورند و در صورت استطاعت مالی، گوسفندی قربانی میکنند و اکثراً به فقرا و مستضعفان میبخشند.

اما سرانجام فرزند ابراهیم چه شد؟

 درحالیکه ابراهیم به خواست خداوند تن درداد، باری تعالی بره ای در برابر او قرار داد تا آن را به جای اسحاق قربانی کند. و ذبح گوسفندان در این روز مبارک، یادبودی از آن واقعه عظیم است. اما درنهایت، همه مسلمانان از سربلند شدن ابراهیم در آزمون سخت الهی به منزله ی الگویی جهت رستگاری خویش یادمیکنند.

و به دلیل همین عظمت است که حاجیان چهار روز پی درپی این عید را بزرگ میدارند اما تاریخ شروع همانست که گفتیم؛ دهم ذی الحجه.

اگرچه در تاریخ ادیان امثله بارزی در راستای گردن نهادن پیامبران به فرمان الهی جالب توجه است منتها داستان ابراهیم اهمیت مضاعفی دارد. چراکه اوست که حاضرست به خاطر وقع نهادن به فرمان الهی فرزند را قربانی کند و پس او را به قربانگاه میبرد.

اوست که فاتح جدال وسوسه و بندگیست و مومنان را الگوی شایسته ایست. ما در بخش تیم تولیدمحتوای سایت فیش حج، امیدواریم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

درباره سایت معتبر فیش حج

مفتخریم به اعلام اینکه پس از سالها ارائه خدمات به زائران کعبه معظمه، عنوان بزرگترین مرکز خرید و فروش فیش های حج عمره و تمتع را کسب کرده ایم.

این مهم حاصل نمیشد مگر با اعتماد و دریافت پیشنهادات و انتقادات بجای شما و حالا ما مسئولیت بزرگتری نسبت به شما مشتریان عزیز سایت فیش حج داریم.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات لازمه راجع به اولویت فیش حج، از همکاران ما در بخش مربوطه مشاوره مبسوط دریافت نمایید.

لازم به ذکرست که خدمات مرکز فیش حج، تنها به اموری چون ارائه فیش معتبر محدود نمیشود و ما در ساماندهی کاروان زائران مکه و مدینه نیز فعال هستیم. شما میتوانید جهت سهولت در امر ارتباط با ما، با شماره مندرج در زیر تماس بگیرید.

حاج آقا مرادی                                                    ۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷