غار حرا

یکی از مکان های مقدسی که در طول سفر حج زائران به آنجا میروند غار حرا میباشد .غار حرا مکانی است که پیامبر مکرم اسلام در آنجا به بعثت رسیده اند .عبادتگاه پیامبر در همین مکان واقع شده بود. اولین بار وحی بر پیامبر در غار حرا صورت گرفت و وعده گاه پیامبر و جبرئیل نیز غار حرا بود .تیم تولید محتوای سایت فیش حج قصد دارد در این مقاله با عنوان غار حرا کجاست؟ از سری مقالات سایت فیش حج به جزئیات بیشتری پیرامون این مسئله بپردازد.

 موقعیت جغرافیایی غار حرا

این غار در فاصله ی سه کیلومتری شهر مکه در کوهی به نام کوه نور واقع شده است.جبل النور کوهی است واقع شده در منطقه ای به نام حجاز .این غار تنها غار موجود در این کوه نمیباشد و غار های دیگری در این کوه نیز وجود دارد.

یکی از ویژگی هایی که این غار دارد روشنایی مناسب این غار میباشد . قطعا این امر کمک شایانی به تبدیل این غار به یک عبادتگاه مناسب میکند .نکته ای که این غار را برای مسلمانان تبدیل به مکانی مقدس کرده نزول اولین آیات قرآنی در این مکان میباشد.

زمانی که حجاج در سفر حج واجب و یا حج عمره قصد رفتن به این غار را داشته باشند باید مسیری را در کوهستان به مدت تقریبی یک ساعت پیمایش کنند .وقتی پس از راهپیمایی به غار میرسید تصویری زیبا از شهر مکه بر فراز کوهستان به چشم شما میخورد.

فضای معنوی این غار در کنار منظره ی زیبا باعث شده یکی از پربازدیدترین مکان های شهر مکه باشد که هرساله زائران زیادی را برای بازدید به خود میبیند .هنگام طلوع و غروب خورشید بهترین زمان برای بازدید از این غار میباشد.

فضای داخلی غار حرا

همانطور که گفته شد این غار در کوهی به نام کوه نور قرار گرفته است .این کوه از نظر ظاهری به این صورت است که گویی کوهی بر روی کوه دیگر سوار شده است.همین امر سبب تمایز این کوه از کوه های اطراف میشود.

در داخل غار اثری از حیات گیاهان دیده نمیشود .برخلاف خیلی دیگر از غارها که شاید در ذهن ما باشد اثری از آب در این غار وجود ندارد ‌.این غار طولی به اندازه ی دو به واحد متر و عرضی به اندازه ی صد و سی به واحد سانتیمتر دارد.

ارتفاع این غار نیز حدودا دو متر اندازه گیری شده است.زمانی که حجاج پس از کوهپیمایی نسبتا طولانی به این غار میرسند عده ای از آنها عزم رفتن به قله ی کوه نور را میکنند.

شگفتی های غار 

این غار شگفتی های بسیاری را در خود جای داده است.این غار ظرفیتی دارد برای یک فرد که در حالت ایستاده میباشد و وسعتی دارد برای پنج نفر که نشسته اند.

همانطور که پیش تر گفته شد این غار روشنایی مناسبی دارد که ناشی از ورود نور خورشید از هنگام صبح تا عصر میباشود .نکته ی جالبی که این غار دارد با توجه به روشنایی مناسب که ناشی از نور آفتاب است این غار فضای خنک و مطبوعی دارد و گرمای محیط اطراف به آن نفوذ نمیکند .

یکی از شگفتی های جالب این غار طرز قرارگیری آن است .ورودی غار به سمت بیت المقدس میباشد که زمانی قبله گاه مسلمانان بود .طرف دیگر غار به سوی مسجدالحرام میباشد .منظره ی کوه نور به صورتی است که مسجدالحرام از فراز آن قابل رویت میباشد.

روایت است که پیامبر دوستی ها و مهربانی ها هرساله زمانی را حدود یک ماه در این غار برای عبادت میگذراندند .به همین جهت این مکان بدل به یکی از زیارتگاه های مسلمانان شده است.

در رابطه با اینکه زیارت این غار از واجبات است یا از مستحبات تفاوت نظر وجود دارد .برخی معتقدند که این زیارت از‌ واجبات حج میباشد و برخی دیگر زیارت آنرا امری مستحبی میدانند .

هر چه باشد این امر قطعی است که اشتیاق بسیاری میان مسلمانان برای زیارت این مکان وجود دارد چرا که این غار عبادتگاه پیامبر مکرم اسلام بوده و اولین مرتبه وحی در آنجا بر ایشان نازل شده است.

با آمادگی لازم به غار تاریخی بروید

همانطور که گفته شد رسیدن به این غار نیازمند ساعتی پیاده روی است .با توجه به میانگین سنی بالای زائران باید آگاه سازی لازم از جهت سختی های مسیر صورت گیرد.

این راهپیمایی به خصوص در فصول گرم سال با سختی های بیشتری همراه است .توصیه میشود حجاج حتما همراه خود آب داشته باشند تا از بروز مسائلی همچون گرمازدگی جلوگیری شود.

غار حرا و زیارتگاه های اطراف

در این بخش از مقاله به بررسی مکان های زیارتی و دیدنی اطراف این غار خواهیم پرداخت.مسجدالحرام از جمله ی زیارتگاه هایی است که در نردیکی کوه نور وجود دارد .جایی که کعبه که قبله گاه مسلمانان میباشد در آن واقع شده است .در روایتی آمده است که این بنا توسط حضرت ابراهیم بوجود آمده و در روایاتی دیگر ساخت آنرا به حضرت آدم نسبت میدهند.

در روایات آمده است که از سنگ های کوه نور برای ساخت اولیه ی کعبه کمک گرفته شده است.شعب ابی طالب دیگر مکان دیدنی ای میباشد که در نزدیکی کوه نور واقع شده است.

این شعب در اصل دره ایست در شهر مکه  که پیامبر اسلام در هفتمین سال بعثت به همراهی یارانش مدت سه سال را آنجا گذراندند .مشرکین در این مدت شرایط سختی را بر پیامبر و یارانشان تحمیل کردند.

امروزه بخشی از این شعب داخل مسجدالحرام واقع شده است .دلیل این امر گشترش مسجدالحرام میباشد که برای آسایش حجاج که به حج واجب یا حج عمره مشرف میشوند انجام گردیده است .این مسجد همینک لقب‌ بزرگترین مسجد جهان اسلام را یدک میکشد.

کلام آخر در بخش مقالات سایت فیش حج

به جهت آنچه که در غار حرا گذشته است و اهمیت بالای آن در تاریخ اسلام تیم مقالات سایت فیش حج، یزرگترین مرکز خریدوفروش فیش حج عمره و تمتع تمام تلاش خود را به کار گرفت که در این مطلب نگاه متفاوتی را  از این عبادتگاه تاریخی پیامبر دوستی ها و مهربانی ها به شما خوانندگان عزیز ارائه دهد .امید است که توانسته باشیم به بهترین شکل این نگاه را به شما تقدیم نماییم. شما عزیزان میتوانید از طریق شماره تماس زیر با ما در ارتباط باشید.

حاج آقا مرادی                                                                                                                             ۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷