در مقاله ی پیش رو از سری مقالات بخش بلاگ سایت فیش حج، بزرگترین مرکز خریدوفروش فیش حج عمره و تمتع، به موضوع مدنی یا مکی بودن سوره انسان میپردازیم. دلیل این انتخاب ذکر مثالی برای مقاله پیشین مرتبط با سوره های مکی و مدنی میباشد. لذا از شما دعوت مینماییم تا در این بخش با ما همراه باشید.

بحث بر سر مدنی یا مکی بودن سوره مبارکه انسان

در کتب فقهای شیعه آمده که در اینکه سوره هل اتی مدنی یا مکی است گفتگو بسیار است میان مفسران، منتها اجماع علما و مفسران شیعه بر اینست که همه یا حداقل قسمتی از آیات آغاز سوره که مقام ابرار و اعمال صالح آنها را بیان میکند در مدینه منوره نازل شده است.

لازم به ذکر است که شان نزول این سوره داستان نذر حضرت علی و حضرت فاطمه زهرا و فرزندان گرانقدرشان امام حسن و امام حسین و فضه است.

در میان علمای اهل سنت هم درباره مدنی یا مکی بودن سوره انسان غلبه نظر با مدنی بودن آن است مثلا مفسرین مشهوری چون قرطبی نیز، مدنی بودن آن را با استناد به دلایل محکم مسلم میدانند. لازم به ذکر است که تعدادی از علمای متعصب اهل سنت اصرار بر مکی بودن این سوره دارند منتها غلبه نظر با علمای دسته اول است تا آنجا که محمد بن ادریس شافعی، یکی از ائمه چهارگانه مشهور اهل سنت، در شعر معروفی به این موضوع اشاره میکند.

ترجمه فارسی شعر او راجع به مدنی بودن سوره انسان اینست:

تا کی و تا چه زمانی مرا در محبت این جوانمرد سرزنش میکنید؟

مگر فاطمه به غیر او تزویج شد؟ و مگر هل اتی دربار غیر او نازل شد؟

بدخواهی حاسدان

فقهای شیعه این اصرارورزی برخی متعصبان را درباره مکی بودن سوره مبارکه انسان و نه مدنی بودن آن نتیجه عصبیت حاکمیت روح اموی بر افکارمتعصبان میدانند و میگویند با اینکه ادعا میکنند علی را از خلفای راشدین و از پیشوایان بزرگ دین مبین اسلام میدانند و نسبت به اهل بیت اظهارعلاقه میکنند غرض ورزی میکنند و تعصب میورزند. بی گمان این موضوع زاییده تبلیغات دوران شوم امویان است.

فضیلت تلاوت سوره انسان در ادامه بررسی مدنی یا مکی بودن سوره انسان

در حدیثی از پیغمبر اکرم آمده است: من قرا سوره «هل اتی» کان جزاوه علی الله جنه و حریرا: کسی که سوره هل اتی را بخواند پاداش او بر خداوند بهشت و لباسهای بهشتی است.

و در حدیثی از امام باقر(ع) آمده که «یکی از پاداشهای کسیکه سوره هل اتی را در هر صبح پنجشنبه بخواند اینست که در قیامت با پیغمبر اکرم(ص) خواهد بود».

این سوره در عین کوتاهی محتوای عمیق و متنوع و جامعی دارد و از یک نظر میتوان به پنج بخش آن را تقسیم کرد: بخش آفرینش انسان و خلقت، بخش سخن از پاداش ابرار و نیکان، بخش دلایل استحقاق این پاداشها، بخش اهمیت قرآن و بخش حاکمیت مشیت الهی.

نامهای دیگر این سوره دهر و هل اتی است که هرکدام از آنها از یکی از کلمات اول سوره گرفته شده، هرچند در روایاتی که در فضیلت سوره آورده شده تنها با هل اتی از آن یاد شده است.

روی هم رفته در این سوره به مسائل مهمی از قبیل مساله تکلیف، مساله هدایت و مساله آزادی اراده و اختیار که لازم و ملزوم و مکمل یکدیگرند پرداخته شده است.

امیدواریم از خواندن این مقاله در سایت فیش حج لذت برده باشید. شما میتوانید برای خواندن مقالات دیگر ما به بخش مرتبط با وبلاگ مراجعه فرمایید.

درباره سایت فیش حج:

 در اینجا لازم میدانیم به ذکر چند نکته درباره سایت فیش حج و خرید و فروش آن جهت تسهیل ارتباط با مشتریان بپردازیم. از شما زائران و متقاضیان خواستاریم که چنانچه در صدد ارتباط با ما برآمدید تنها از طریق همین سایت و شماره تلفن مندرج در بخش تماس با ما، با کارشناسان زبده ما در ارتباط باشید.

مفتخریم که در طول این سالها با ارائه مشاوره حج به زائران و حاجیان عزیز، روند زیارت و این سفر معنوی را برای حجاج تسهیل کرده ایم. از شما دعوت میکنیم تا مراحل اعزام حج تمتع یا حج عمره را به بزرگترین مرکز خرید و فروش فیش حج بسپارید تا سفری امن در پناه ایزد منان داشته باشید.

لطفا به این نکته توجه بفرمایید که در صورتیکه تمایل به تعویض فیش حج خود داشتید، میتوانید انجام امور را به ما بسپارید. همچنین شما میتوانید با حاج آقا مرادی بصورت مستقیم از طریق شماره تلفن زیر در ارتباط باشید.

۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷