در جهان ابنیه و اماکن مهمی وجود دارند اما اگر میخواهید بدانید امن ترین آنها کدام است عازم سفر به مسجدالحرام شوید و امنیت مطلق را در آنجا بیابید.از شما دعوت میکنیم با جدیدترین مقاله سایت فیش حج همراه باشید و مطالبی تاریخی درباره مسجد اعظم مطالعه فرمایید.

در محدوده جغرافیایی عربستان سعودی و مشخصا شهر مکه خانه ای چهارگوشه با پرده ای مرکب از رنگ مشکی و طلایی بعنوان مزار مسلمانان و مقیدان به دین اسلام زبانزد عام و خاص است.مسجدی که قبله مسلمانان به هنگام ادای فریضه نماز است و مطاف مُحرِمان حج.

در مطالب پیشین نیز اشاره به اعمال حج تمتع و عمره مفرده گردید که از میان آنها طواف دور مسجدالحرام نیز بود و نماز در آن نیز یکی دیگر از مناسک بود.

تاریخچه ساخت مسجدالحرام

درباره زمان ساخت این خانه باید از احادیث مدد جست که ذکر می کنند در آغاز خلقت سراسر زمین محصور در آب بود و اولین خشکی که خلق شد زمینی بود که اکنون خانه کعبه روی آن قرار دارد.

در روایات اسلامی که جست و جو میکنیم آورده شده که خانه کعبه را آدم(ع) بنا نهاد. در دوره سپس تر آن ابراهیم و اسماعیل کعبه را مرمت کردند. بازسازی آن در دوره باستان به همینجا ختم نشد و حضرت محمد کسی بود که تحت همکاری با قبیله قریش به بازسازی وفادارانه به بنای اولیه ابراهیم اقدام کرد. آن هم پیش از بعثت.

وقتی از حرم قرار گرفتن مسجد الحرام صحبت میکنیم اشاره به یک مساله دینی داریم. بر اساس باور مسلمانان پروردگار یکتا مسجد اعظم یا همان مسجدالحرام را حرم قرار داده و مقدس برشمرده است.

مسجدالحرام

وجه تسمیه مسجدالحرام

برای توضیح بیشتر باید تاکید کنیم که مرتکب شدن گناه، قتل نفس، شکار حیوانات، تجاوز و تعدی به اموال و جانهای مردم، به پا کردن آشوب و جنگ، اقدام به دزدی و رهزنی جایز نیست.

اهمیت حرم شمردن مسجدالحرام تا جاییست که حتی اگر فرد مجرم و خطاکاری به آن مکان پناه برد هیچ کس حق بازخواست وی را ندارد. در کنار این میگویند دلیل نامگذاری کعبه به بیت الله الحرام ریشه در تاریخ دارد.

در باور اسلامی خداوند وارد شدن مشرکان (شریک گیرندگان برای الله) را ممنوع و حرام فرموده است. حتی بر اساس آیات کتاب آسمانی، قرآن، کعبه اولین و مقدس ترین بنا از میان ابنیه ی تاریخیست که همواره، همگان محترمش شمرده اند.

البته در سیر تاریخی و گذر عمر بر خانه کعبه، آرامش همیشه هم سهم این خانه نبوده است. در زمانیکه عبدالمطلب از بزرگان قریش، متولی خانه کعبه بود اتفاقی تاریخی افتاد که سوره ای در قرآن روایتگر آنست. داستان ازین قرار بود که سپاه ابرهه و اصحاب فیل به آن یورش بردند ولی با امداد آسمانی، معجزه وار این لشگر شکست خورد و از گزند و ویرانی مصون ماند.

فراز و نشیب تاریخ کعبه

تا پیش از فتح مکه، بت های مشرکان در خانه معمور که نام دیگر کعبه است قرار داشت و پرستش آنها از رسوم قبایل بود. اما پس از اتفاق تاریخی فتح مکه، پیامبر مبعوث اسلام، حضرت محمد(ص)، وارد این خانه شد و تمامی بت ها را شکست. به این ترتیب خانه ای با سنگ های یکدست سیاه، عاری و پالوده از لوث وجود بت های ساخته دست بشر گردید.

حتما شما هم درباره پرده داری مسجدالحرام و افتخار آن شنیده اید. وقتی به عکس هایی که از خانه کعبه گرفته شده نگاه میکنید میبینید پرده ای باشکوه بر آن افتاده که میگویند تاریخش به زمان حضرت اسماعیل برمیگردد. روایت ها تایید میکند که اولین کسی که پرده بر خانه معمور جهان انداخت حضرت اسماعیل بود.

سپس قریشی ها این کار را ادامه دادند و منصب پرده داری افتخاری برای آن گشت. در حال حاضر نیز به شیوه و شمایلی خاص، پرده کهن ترین و امن ترین مسجد جهان را میبافند و با آدابی احترام آمیز، آن را بر مسجدالحرام قرار میدهند. تولیت این آستان همچنان اصولی دارد و مناصبی برای اداره آن تعریف کرده اند. لازم به ذکرست که در این روزگار، عبدالرحمن السدیس، امام جمعه نخستین مسجد جهان است.

از همراهی شما با این مقاله از رشته مقالات سایت فیش حج، بزرگترین سایت خریدوفروش فیش های حج عمره و واجب در سراسر کشور، سپاسگزاریم. شما میتوانید برای اطلاع از خرید فیش حج با ما تماس بگیرید. مجموعه فیش حج مفتخر است که از پس سالها کسب تجربه و افتخار خدمتگزاری به زائران عزیز، مناسب ترین پیشنهادات را به مشتریان ارائه مینماید.

۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷