موضوع استطاعت زائر برای تشرف به حج تمتع، محور نشست هم‌افزایی حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی و نمایندگان بیوت مراجع عظام تقلید بود، برگزار شد.

پیش از پرداختن به موضوع نشست که قائم مقام مرکز پزشکی حج و زیارت نیز در آن شرکت داشت، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در باره جلسات حج و زیارت پیرامون برنامه‌ریزی برای آغاز سفر معنوی عمره مفرده و تشکیل شورای عالی حج با حضور رئیس جمهور مطالبی بیان کرد.

وی در ادامه بر استفاده از همه فرصت‌ها برای اعزام تعداد بیشتری از زائرن به سرزمین وحی تأکید کرد و گفت که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سفر معنوی عمره مفرده آغاز خواهد شد.

نواب همچنین با اشاره به افزایش هزینه اجاره هتل‌ها نسبت به سال گذشته و شکل گیری شرکت‌های واسطه در این زمینه گفت: ۸۰ درصد ظرفیت هتل‌ها برای حج آینده اجاره شده و مسئولان برای تکمیل این ظرفیت در تلاش هستند.

وی همچنین با اشاره به گزارش‌های حج گذاری برخی از کشورها، استفاده از تجربیات دیگران را کار پسندیده‌ای دانست و از تلاش‌ کارگزاران حج جمهوری اسلامی ایران با همه مشکلات و تحریم‌ها تقدیر کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه متقاضیان حج مالزی به سه گروه کم برخوردار، متوسط و برخوردار تقسیم می‌شوند اظهارداشت: به گفته مسئول حج این کشور تعداد متقاضیان در نوبت ۹ میلیون نفر هستند که وقتی سپرده سرمایه‌گذاری شده و منافع آن و یارانه دولت به مقدار هزینه حج شود اعزام خواهند شد البته اعزام این تعداد با توجه به سهمیه این کشور یکصد و پنجاه سال طول می‌کشد.