در این مقاله برآنیم تا به یکی از مهم ترین فروع دین مبین اسلام یعنی حج تمتع بپردازیم. با این مقاله از سری مقالات سایت فیش حج  همراه ما باشید.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم در دین اسلام اصول و فروعی وجود دارند که موضوع بحث این مقاله در دسته یکی از مهم ترین فروع آنست.شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید حج واجب ترکیب شده از دو عمل دینی است. اولی عمره تمتع و دومی حج تمتع. حجاجی که عازم خانه خدا هستند باید بدانند عمره تمتع مقدم بر حج است.

گفتنیست که هریک از این دو، اعمال مخصوص به خود را دارند که باید حاجیان آنها را به جا آورند.

حج تمتع به معنای دقیق تر

حج تمتع که به آن حج واجب هم گفته میشود از دهه اول ماه ذی الحجه آغاز میگردد. بر این اساس مسلمانان به شرط برخورداری از شرایطی مکلفند در این محدوده زمانی به مکّه مکرّمه که مسجدالحرام در آنجا قرار دارد بروند.

حج واجب با به جا آوردن دو عمل، یکی عمره تمتع و دیگری حج آن معنا می یابد. بدیهی است که عمره تمتع مقدم بر حج باشد که البته هر یک از آن دو را اعمالیست.

شرایط وجوب حج:

همانطور که از نام حج تمتع هم پیداست این سفر و اعمال آن بر کسی واجب است که استطاعت مالی داشته باشد. استطاعت خود نیز تعریف مشخصی دارد مبنی براینکه شخص مسلمان تمکن ثبت نام و عازم شدن را داشته باشد. همچنین در برگشت هم در تامین خرج سفر همسرش دچار مشکل نگردد.

گرچه اصولا با شنیدن کلمه استطاعت برداشت ما استطاعت مالی است اما در اینجا علاوه بر تمکن مالی استطاعت جسمی نیز مدنظر است.از آنجا که این مهمترین فروع دین با سفر همراه است بر کسی واجب است که همزمان با استطاعت مالی، توان عازم شدن و به جا آوردن اعمال حج را نیز داشته باشد.

نکته ظریفی که در وجوب حج تمتع نهفته اینست که اگر شخصی واجد شرایط باشد اما آن را به جا نیاورد و فقیر گردد، همچنان حج بر او واجب است.

 

حج تمتع

 

مناسک عمره تمتع

در اولین مرحله مسلمانان زائر از یکی از مواقیت محرم میگردند. سپس به دور خانه کعبه طواف میکنند، آنجا نماز طواف به جا می آورند. در چهارمین مرحله سعی بین صفا و مروه میکنند و در پنجمینِ آن آداب دینی تقصیر را می آغازند که عبارت از کوتاه کردن مقداری از مو یا ناخن است.

با ادامه مطلب بزرگترین سایت خرید و فروش فیش حج عمره و حج تمتع همراه باشید.

تفاوت عمره تمتع با عمره مفرده:

عمره تمتع طواف نساء و نماز طواف آن را ندارد. در حالیکه این دو عمل در اعمال عمره مفرده گنجانده شده اند.محرم گشتن برای عمره تمتع تنها در ماههای خاصی از سال عبارت از شوال، دی القعده و ذی الحجه باید صورت پذیرد در حالیکه این از شروط عمره مفرده نیست.

وقتی مسلمانان محرم عمره تمتع سعی بین صفا و مروه را به اتمام میرسانند، میبایست عمل تقصیر را مطابق آداب انجام بدهند. اما در عمره مفرده میان تقصیر و حلق اختیار وجود دارد.

یکی از تفاوت های میان این دو حج، فرق در محل احرام است. در عمره تمتع تاکید شده که احرام در یکی از مواقیت پنج گانه صورت گیرد. در حالیکه در مفرده از نزدیک ترین محل در خارج از حرم شخص مسلمان میتواند محرم گردد.این پنج مرحله از آداب عمره تمتع بود و حال میپردازیم به اعمال حج تمتع.

اعمال حج تمتع:

در اولین مرحله از اعمال حج تمتع مسلمانان در مکه احرام میبندند.سپس در عرفات توقف میکنند از ظهر روز نهم ذی الحجه تا غروب آن.در شب دهم ذی الحجه تا طلوع خورشید در مشعرالحرام وقوف مینمایند.روز عید قربان که مقارن با دهم ذی الحجه است هفت سنگریزه به جمره عقبه می اندازند و سپس قربانی میکنند.

ششمین مرحله با عمل حلق یا تقصیر همراه است.در ادامه مسمانان محرم، طواف حج میکنند و نماز طواف میخوانند. سعی بین صفا و مروه، طواف نساء و نماز طواف نساء به ترتیب از مراحل بعدی به شمارمیرود.

دوشب یازدهم و دوازدهم و بعضاً سیزدهم که از آنها به عنوان شبهای تشریق یاد میشود را در منا میگذرانند و به اصطلاح بیتوته میکنند.در سیزدهمین یا آخرین محله واجبات ایام تشریق که همان رمی جمرات سه گانه است را انجام میدهند. گفتنی است که منظور از ایام تشریق همان روزهاییست که شب آن را در منی بیتوته کرده اند.

گاهی افراد به اشتباه حج افراد و حج تمتع را با هم یکی میپندارند در صورتیکه بین اینها یک تفاوت مهم وجود دارد. قربانی کردن در حج تمتع از واجبات است اما در حج افراد از مستحبات. به غیر از این یک مورد دیگر اعمال و کیفیت آنها مشابه هم است.

امید که خواندن این مطالب در پاسخ دهی به سوالات شما ثمربخش باشد. شما میتوانید جهت خرید فیش حج با ما تماس بگیرید. سایت فیش حج بزرگترین مرکز خرید و فروش فیش حج عمره و حج تمتع در سراسر کشور است و خدمتگزاری شما عزیزان افتخار ماست.

۰۹۱۲۴۰۳۱۱۶۷