مناسک حج

مناسک سالانه حج، که یکی از پنج اصل دین اسلام است، از قرنها پیش انجام می‌شده و ریشه‌های آن به حضرت ابراهیم که به عنوان پیامبر و نخستین واعظ دین مسلمانان مورد احترام آنها است، برمی‌گردد. طی این مراسم هرساله نزدیک به ۵/۲ میلیون نفر در این شهر غربی عربستان برای حج جمع می شوند. هر مسلمانی ملزم است حداقل یکبار در طول عمر خود این مراسم را آنطور که در کتاب مقدس مسلمانان، قرآن، آورده شده است انجام دهند. مسلمانان معتقدند که “خانه مقدس” کعبه (یک ساختار عظیم مکعبی) در مکه، توسط آدم، پدر نژاد بشر، ساخته شده است و سپس به ابراهیم و پسرشاسماعیل وحی شده آن را در همان جا بازسازی کنند.

نسخه‌ای از این روایت که در قرآن آمده این است که ابراهیم با هاجر، مادر پسرش اسماعیل، به یک دره خشک و لم یزرع می‌رود و هر دوی آنها را در نزدیکی خانه مقدس با کمی غذا و آب ترک می‌کند. هاجر در جستجوی غذایی که ممکن است از زائران باقی مانده باشد، ناامیدانه فاصله‌ی میان دو کوه صفا و مروه را می‌دود و از این رو پیامبر اسلام، محمد، به پیروانش دستور می‌دهد در مراسم حج چنین کنند. روایت اسلامی می‌گوید که خداوند به دعاهای ابراهیم برای حفاظت از خانواده اش پاسخ می‌دهد و فرشته جبرئیل را نزد هاجر می‌فرستد تا به او بگوید زمین زیر نوزاد را بکند، به این ترتیب یک چشمه‌ی آب دائمی در آنجا جریان پیدا می کند.

اعتقاد بر این است که چشمه‌ی زمزم زندگی را به این منطقه به ارمغان آورده و باعث شده اعراب عشایر در آنجا ساکن شوند. اسماعیل عربی یاد گرفته و با قبایل عرب ازدواج کرد. برای مسلمانان، محمد فرزند زاده‌ی اسماعیل است. گفته می شود که ابراهیم سال‌ها بعد که دوباره به آن منطقه باز می‌گردد به همراه اسماعیل خانه عبادت را بازسازی می‌کند. قرآن از ابراهیم به عنوان سازنده‌ی بنایی که اولین خانه‌ی عبادت بر روی زمین است یاد می کند. اما کعبه چندین بار تخریب و دوباره بازسازی شده است؛ ظاهرا آخرین بار پس از سیلی در سال ۱۶۳۰ می‌باشد. در قرآن آمده است که خداوند به ابراهیم دستور می‌دهد بت‌ها را از بین ببرد و کعبه را برای زائران پاک کند تا محلی برای پرستش خداوند باشد. او همچنین دستور می‌گیرد تا مردم را به حج دعوت کند.

محمد نیز در سال ۶۳۰ میلادی زمانی که با پیروان خود مکه را فتح کرد و وارد کعبه شد، تمام بتهایی را که توسط اعراب ساخته شده بودند تا خدایان بت پرستان خود را به نمایش بگذارند، از بین برد. سنت اسلامی می‌گوید معنای حج ابراهیم با گذشت زمان تحریف شده و از اعتقاد به خدای یکتا به پرستش خدایان متعدد تبدیل شده بوده است و اعراب چندین بت را به عنوان نمایندگانی از سوی خدا پرستش می‌کردند و کعبه را با آنها پر کرده بودند. همچنین گفته شده که حج، طی قرن ها قبل از اسلام، تبدیل به چیزی شبیه به نمایش و سرگرمی شده و معنویت خود را از دست داده بوده است، به طوری که برخی از زائران به جای نمازگذاری، دست و سوت می‌زدند، و برخی دیگر حتی بدون لباس دور کعبه می‌چرخیدند. و همانطور که زائران مسلمان در هر حج بر روی کوه عرفات می‌ایستند، زائران پیش از اسلام هم یک روز کامل را در یک دشت خشک خارج از مکه می‌گذراندندوبعد از بازگشتن به شهر، اطراف کعبه می‌چرخیدند.

برای خرید فیش حج روی کلمه کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *