مکه شهری در حجاز در عربستان سعودی، با مرکزیت منطقه مکه است. این شهر در ۷۰ کیلومتری (۴۳ مایل) جده و در دره ای باریک به ارتفاع ۲۷۷ متر (۹۰۹ فوت) بالاتر از سطح دریا واقع شده است. جمعیت ساکن آن در سال ۲۰۱۲ حدود ۲ میلیون بود، اگر چه این تعداد هر سال در دوره حج (“زیارت”) که در دوازدهمین ماه قمری مسلمانان یعنی ذی حجه برگزار می شود، سه برابر می شود.

مکه به عنوان زادگاه محمد و محل اولین وحی که از قرآن بر وی نازل شد (بالاخص، غاری که در ۳ کیلومتر (۲ مایل) از مکه وجود دارد)، مقدس ترین شهر در دین اسلام است و زیارت در آن که با عنوان حج شناخته می شود برای همه مسلمانانی که توانایی دارند واجب است. مکه مکانی است که کعبه در آن قرار دارد، که هم به توصیف اکثریت، مقدس ترین مکان اسلام است و هم جهتی است که مسلمان به سوی آن نماز می خوانند. مکه برای مدت های طولانی توسط نوادگان محمد اداره می شد – یا به عنوان حاکمانی مستقل و یا به عنوان تبعه ای از حکومت بزرگتر. در سال  1925 ابن سعود کنترل شهر را به دست گرفت. امروزه اندازه و زیرساخت های مکه گسترش فوق العاده ای داشته است، و سازه هایی مانند ابراج البیت یا هتل برج ساعت رویال، که به عنوان چهارمین بلندترین ساختمان جهان و سومین بیشترین میزان مساحت شناخته شده، در این شهر بنا شده اند. در طول این رشد و توسعه، برخی از سازه های تاریخی و سایت های باستان شناسی مکه، مانند قلعه اجیاد تخریب شده اند. امروزه، هر ساله بیش از ۱۵ میلیون مسلمان به مکه می آید، که بیشتر این تعداد مربوط به چند روز مراسم حج هستند. در نتیجه، مکه تبدیل به یکی از شهرهای بین المللی جهان اسلام شده است؛ علی رغم این واقعیت که غیر مسلمانان اجازه ورود به این شهر را ندارند.

شما عزیزان برای رفتن به مکه می بایست اقدام به خرید فیش حج نمایید. برای خرید و یا دریافت قیمت فیش حج با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *